Uueks trendiks eestlaste hulgas on püstitada mõnda tsivilisatsioonist kaugesse paika – padrikusse, rabasse või pisisaarele – hubane minimaja, et oleks koht, kuhu kiirete argitoimetuste eest peitu pugeda. Aina enam otsitakse pelgupaika ka end kogu aeg meelde tuletava nutimaailma eest. Sellist rahu ja vaikust pakubki Tartu lähistel minimaju tootev EKAM Home.
Minimaju tootva ettevõtte tegevjuht Kädi Tõugjas-Labe ütleb, et nende majad on kõik erilised, kuna iga uue majaprojektiga vaadatakse aina kaugemale tulevikku. Näiteks on kõik EKAM Home’i majad juba praegu aastaringseks kasutamiseks: on täielikult soojustatud ja neis on olemas kõik vajalik – saunast kööginurga ja veevärgist elektrini. Tulevikku vaatamine tähendab aga seda, et EKAM Home’i järgmised minimajad peaksid olema täielikult isemajandavad. „Meie soov on iga järgneva majaga olla veelgi parem varasemast ja liikuda sinna suunda, kus meie majad oleksid võimalikult väikese rohelise jalajäljega, aga ka täiesti isemajandavad. See tähendab, et majadel on näiteks kaasas päikesepaneelid või tuulegeneraator. Nii ei ole maja asukohas vaja ka liituda mõne võrguga. Arenduses on ka uus veepuhastussüsteem: soovime koguda kokku vihmavee – selleks plaanime maja terrassi alla spetsiaalset kogumissüsteemi –, mille suunaksime läbi filtrite tarbevee kogumispaaki. Joogivee peab ikka ise kaasa tooma, kuid pesuvee – saunaskäiguks, nõudepesuks, WC kasutamiseks – kogub maja endale ise,“ mainib Tõugjas-Labe. Kanalisatsiooni tarbeks on igal majal juba praegu kaasas piisava suurusega reoveepaak, kuhu koguneb kogu majas tekkiv jääde.
Tulevikus on plaanis panna majadesse aga uut tüüpi tualetisüsteem, mis kohe iga tarbimise järel kõik väljaheited tuhastab: see lahendus vähendab koheselt nii maja rohelist jalajälge kui ka kulusid hoone haldusele. Nagu Labe ütleb, siis hetkel tegeletaksegi nende detailide lihvimisega. Praegu on minimajatootja valikus kolm hoonet: lihtne saunamaja Jüri, milles saab ka vajadusel magada, ning minimajad Annabell ja Annabell Pluss. Kuid Labe ütleb, et kuna nad kolivad tehast hetkel suuremale tootmispinnale, siis kohe on valikusse tulemas ka uute võimalustega minimajad. Praegused minimajad on aga sellised, et saab kohe ülespanemise järel „sisse kolida“: parkett on maas, hooned on mugavalt sisustatud, ruumis levib internet, kööginurgas on kasutamiseks külmik ja elektripliit, saunades kibudki vee viskamiseks olemas.
EKAM Home’i minimajad on kõik alla 20-ruutmeetrise põrandapinnaga, mis tähendab, et nende püstitamiseks ei ole vaja taotleda ehitusluba ega hoonet kuskil registreerida. Nii on võimalik neid hooneid panna püsti väga erilistesse looduslikesse paikadesse, kuhu midagi muud ehitada ei lubata, pole otstarbekas või pole ka võimalik. Kuna tulevased majad on ka täielikult isemajandavad, saab majade paigutamisel olla väga loov: miks mitte püstitada maja väikesele saarele, padrikusse, rabasse või viljapõllu keskele. „Lisaks sellele, et inimesed saavad enda vajadustele vastava mõnusa maakodu luua, on võimalik neid maju kasutada ka muudel otstarvetel. Miks mitte investeerida minimajasse või lausa mitmesse, paigutada need loodusse ja avada neis majutusteenus: Eestis ja lähiriikides on palju neid seiklushimulisi inimesi, kes sooviksid meie looduses oma närve puhata. Ning otsitaksegi aina erilisema loo, asukoha ja võimalustega öömaju. Siin on võimalus teenida lisatulu ja teha seda liigse bürokraatiata, suhteliselt väikese investeeringuga,“ selgitab Tõugjas-Labe. Veel saab minimaju kasutada koosoleku- või kontoriruumidena. Samuti on neid maju ostetud pereelamuks: korter on müüdud, ehitatakse maja, kuid EKAM Home’i minimaja on vahepeatuseks. Hiljem rändab see hoone saunamajaks või saab sellest pere teine kodu kuskil maakohas. Kuna hoone on kergesti teisaldatav, on seda võimalik kasvõi igal aastal viia uude kohta. Olgugi et valikus on hetkel EKAM Home’i tüüpmajad, on tehas suuteline pakkuma ka rätsepalahendusi ja tegema muutuseid ka olemasolevates majades kliendi soovide järgi. „Meil on majad laos olemas ehk müüme reaalselt olemasolevat. Oleme võimelised tehingu järel hoone 1–3 tööpäevaga üle Eesti kohale tooma, püstitama ja klient saab samal õhtul juba uues hoones sauna teha. Uues tehases on meil võimekus hakata oma majadele ehitama peale ka teist korrust, selle idee on viia magamine eluruumidest välja, et saaks ruumi ja nii-öelda õhku juurde. Soovime sellest ette antud 20 ruutmeetri piirangust võimalikult palju välja pigistada,“ ütleb tegevjuht.
Olgugi et erinevaid sauna- ja minimaju pakuvad ka teised tootjad, siis sellist, mis suudaks ilma igasuguse tsivilisatsiooni ühenduseta hakkama saada, turul veel pole. Tõugjas-Labe ütleb, et neil on plaanis sellised majad ka enda poolt erinevatesse Eesti paikadesse üles panna, et kliendid saaksid minna neid nende õiges keskkonnas katsetama. „Eks enda kogemus ole see kõige parem ja olulisem: kas meeldib, kas toimib nii, nagu on lubatud, ja kas saab hakkama ilma selleta, et majal oleksid „torud ja juhtmed“ küljes. Nagu mainitud, siis hetkel tegelemegi detailidega. Lisaks suvele on Eestis ka üsna korralik talv, peame saama hoone toimima ka karmimates tingimustes,“ mainib minimajade tootja. Iga klient, kes EKAM Home’i maja peale mõtleb, saab külastada ka nende tehast, kus oma silmaga näha, kuidas minimajad valmivad: et järgitakse head ehitustava, iga maja väljatöötamisel on kasutatud tippinseneride teadmisi ja et majad valmivad ikka ette antud juhiste järgi. „Meie huvi on pakkuda igale kliendile unikaalset kogemust ja hingerahu teadmisest, et nende maja saab parima viimistluse. EKAM Home’i minimajad on erilised kodud, mis pakuvad naudingut ja põnevust kõigile, kes neisse sisse astuvad,“ lisab Tõugjas-Labe.